Switch Language

Login Form

PIE # 29 - Solidarność w historii Polski i historie o Polskiej solidarności

19.01.2008. Witold Frączek

 

Motywem przewodnim prezentacji w wykonaniu Witolda Frączka bedzie solidarność. Czy Polacy byli solidarni, zanim powstała Solidarność i jak to sie przejawialo?

Solidarnosc w historii Polski i historie o Polskiej solidarnosci

Solidarność to gotowość do wykonania bezinteresownego wysiłku, sięgającego niekiedy największych ofiar dla dobra innych – jednostek, grup ludzkich, czy całych państw. Jak ta cecha uwidaczniała się w narodzie polskim i nie tylko polskim? Jak wpływała na bieg naszej historii od póznego średniowiecza do czasów kiedy powstał Niezależny, Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”? Jakie czynniki doprowadziły do powstania Solidarnośći? Jak międzyludzka solidarność pomogła narodowi polskiemu przetrwać trudne lata stanu wojennego, zorganizować społeczeństwo obywatelskie i w efekcie w istotny sposób zwiększyć szanse odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989 roku?
Prezentacja składać się będzie z części historycznej ilustrowanej przezroczami, oraz ze wspomnień autora ze stanu wojennego wzbogaconych autentycznymi nagraniami dźwiękowymi z lat 1980-1984.

© 2010 Klub PIE | Knowledge Followers Society | www.klubpie.com | Poles in the Inland Empire

template joomla